Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imparteala dupa 3 decedati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imparteala dupa 3 decedati

Buna ziua.

Am problema urmatoare, cu 3 personaje: femeia F, barbatul B1 si barbatul B2.
F a fost maritata cu B1 iar dupa ce acesta a decadat s-a maritat cu B2.

Din ambele casatorii au rezultat mostenitori.

S-a facut certificat de mostenitor pentru F si B2 la data D.

B1 fiind decedat in razboi si neocupandu-se nimeni de asta, n-avea certificat de deces la acea data D

Daca un mostenitor M, rezultat din prima casatorie (F cu B1) descopera ca parte din averea intrata in certif de mostenitor mai sus mentionat (F cu B2) apartine de fapt lui B1, poate cere in instanta:
succesiune si imparteala pt F, B1 si B2 intre toti mostenitorii respectivi
astfel incat lucrurile sa se regleze in cote corecte (averea intrata incorect pe F+B2 sa revina lui B1) ?

Certificatul de deces fiind acum rezolvat si existand acte scrise care demonstreaza chestiunea legata de avere.
Multumesc.
Si, daca nu era destul de complicat, inca o intrebare:
la respectiva actiune in instanta pentru imparteala dupa 3 "de cujus" trebuie chemat si notarul care a facut certif de mostenitor F+B2? In calitate de intimat, sau ce?

Multumesc.
in principiu se poate cere orice...
sigur ca succesiunea lui B1 trebuia dezbatuta in contradictoriu si cu M iar averea lui B1 trebuia impartita daca M a acceptat..

nu poate cere imparteala cu B2..poate cere nulitate altea alea..paote cere multe:)
detaliati in fapt spetza
Cand au decedat acele persoane, cat a trecut de la decesul fiecaruia?
B1 la razboi, B2 anii 70 iar F anii 2000.
ma intreb care e relevanta datelor de deces ?
probleme de acceptare a mostenirii?